okruch-kodu

Git readd

I jescze jeden i jeszcze raz…

W zapoprzednim wpisie było o skrypcie, który uruchamiany przed commitem zatrzyma tegoż, jeśli w zmienionych plikach będzie coś nie tak.
W takim wypadku należy poprawić wykryte błędy i naprawiony plik dodać ponownie do commita poleceniem git add. W tym celu trzeba albo wpisać git add i długą ścieżkę do pliku albo kliknąć w odpowiednim miejscu.
Może być tak, że zmieniacych plików jest dużo a takich poprawek robimy kilka z rzędu zanim commit zakończy się sukesem. W takim wypadku ponownie dodawanie zmian do commita staje się uciążliwe.

Można to uprościć, korzystając ze skryptu git-readd, który wykona git add na wszystkich plikach, które są już dodane do commita.

Skrypty jako komendy git

Jeśli plik o nazwie git-<komenda> dodamy do którejkolwiek lokalizacji z list w $PATH to będziemy mogli go wykonać jako polecenia git’a wpisując git <komenda>.
Przykładowo, jeśli stworzę plik git-readd, nadam mu uprawnienia do bycia wykonanym oraz umieszczę go np. w katalogu bin w moim katalogu domowym, to będę mógł go wykonać wpisując polecenie git readd.

Gotowy skrypt

Skrypt jest króciutki i wygląda tak:

wpis dodany 2018-03-20
z serii:
tematy: